24.04.2025 r.
Stowarzyszenie Naukowe Seksuologii Stosowanej zostało członkiem World Association for Sexual Health (WAS) – największej międzynarodowej organizacji skupiającej instytucje zajmujące się zdrowiem seksualnym. Dołączenie do WAS to dla nas ważny krok, który pozwoli nawiązać współpracę z ekspertami z różnych krajów i aktywnie uczestniczyć w globalnych inicjatywach na rzecz rozwoju seksuologii.
06.12.2024 r.
Stowarzyszenie Naukowe Seksuologii Stosowanej dołączyło do największej federacji zrzeszającej stowarzyszenia seksuologiczne w Europie - European Federation of Sexology (EFS). Przystąpienie do EFS jest dla nas ważnym krokiem w rozwoju naszego stowarzyszenia, otwierającym nowe możliwości współpracy. Będziemy mogli lepiej reprezentować polskich seksuologów w międzynarodowym środowisku naukowym i zawodowym.
27.11.2024 r.
Członkowie Stowarzyszenia - dr Michał Nowopolski oraz dr Wojciech Oronowicz-Jaśkowiak - brali udział w dyskusji z udziałem p. Minister Marii Ejchart w rozmowie, której tematem była zasadność nowelizacji przepisów dotyczących biegłych opiniujących w zakresie rozpoznawania zaburzeń preferencji seksualnych (art. 202 § 3 k.p.k.).
Zwracaliśmy uwagę na problemy systemowe związane z biegłymi seksuologami sądowymi, wcześniejsze próby podejmowania praktyk monopolistycznych części środowiska zawodowego seksuologów, potrzebę weryfikacji kompetencji (zarówno lekarzy seksuologów, jak również psychologów seksuologów) oraz wprowadzenia zmian zmierzających do nowelizacji kodeksu postępowania karnego poprzez dopisanie "psychologa seksuologa" w art. 202 § 3 k.p.k.
25.11.2024 r.
Przewodniczący Zarządu, dr Wojciech Oronowicz-Jaśkowiak, zaprezentował referat "Kim jest biegły seksuolog sądowy? Przegląd istniejących systemów certyfikacji" na konferencji naukowej "Biegły sądowy, czyli kto?", która miała charakter publicznej debaty eksperckiej poświęconej regulacjom prawnym dotyczących biegłych - w szczególności przygotowywanemu projektowi ustawy o biegłych sądowych. Konferencja została zorganizowana przez Instytut Ekspertyz Sądowych im. Prof. dra Jana Sehna w Krakowie. Konferencja odbyła się z udziałem prof. dr hab. Tadeusz Tomaszewski – Pełnomocnika Ministra Sprawiedliwości do spraw biegłych sądowych.
Zaproponowaliśmy uproszczenie terminologii (wprowadzenie jednego pojęcia w miejsce trzech - "psycholog seksuolog" - do wszystkich norm prawnych) oraz uniezależnienie dostępu do zawodu seksuologa od monopolu jednego towarzystwa naukowego, specjalizacji CMKP nadawanej często uznaniowo. Referat jest dostępny w tym miejscu.
12.11.2024 r.
Zachęcamy do zapoznania się z treścią pisma Sekretarza Stanu Ministerstwa Sprawiedliwości adresowanego do Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie problematyki kwalifikacji biegłych sądowych, w tym w szczególności biegłych w sprawach przestępstw seksualnych: "[...] Stowarzyszenie Naukowe Seksuologii Stosowanej [...] zwróciło się w lipcu 2024 r. do Ministerstwa Sprawiedliwości z postulatem zmiany art. 202 § 3 k.p.k. poprzez jego uzupełnienie także o „psychologa seksuologa”. I tak, Ministerstwo Sprawiedliwości, dostrzegając i podzielając pogląd Stowarzyszenia, skierowało w dniu 19 września 2024 r. pismo do Ministerstwa Zdrowia, a Departament Prawny Ministerstwa Zdrowia pismem z dnia 11 października 2024 r. udzielił odpowiedzi. Po analizie stanowiska Resortu Zdrowia, zostanie opracowana nowelizacja przepisów w przedmiotowym zakresie [...]". Pełna treść pisma jest dostępna w tym miejscu.
02.08.2024 r.
Złożyliśmy pismo do Pełnomocnika Ministra Sprawiedliwości ds. biegłych sądowych, aby wyrazić nasze zainteresowanie propozycją ustawy o biegłych oraz proponowanej Komisji Certyfikacyjnej Biegłych Sądowych i Instytucji Opiniujących. Pełna treść pisma znajduje się w tym miejscu.
27.07.2024 r.
Złożyliśmy pismo do Ministerstwa Edukacji Narodowej, aby wyrazić nasze zainteresowanie wobec ostatnich wydarzeń dotyczących edukacji w kontekście propozycji wprowadzenia przedmiotu “edukacja zdrowotna”, który miałby obejmować również zagadnienia z zakresu edukacji seksualnej. Pełna treść pisma znajduje się w tym miejscu.
10.07.2024 r.
Złożyliśmy pismo do Ministerstwa Sprawiedliwości z prośbą o rozważenie możliwości dokonania czynności prowadzących do nowelizacji kodeksu postępowania karnego (art. 202 par 3 k.p.k.), w związku z poruszanym w środowiskach prokuratorskich, sędziowskich, problemem wyłączenia psychologa seksuologa z opiniowania sądowo-seksuologicznego. Pełna treść pisma znajduje się w tym miejscu.
01.06.2024 r.
Zorganizowaliśmy I Letnią Szkołę Seksuologii dla członków Stowarzyszenia Naukowego Seksuologii Stosowanej oraz zaprzyjaźnionych osób. To było dla nas niezwykle ważne wydarzenie, podczas którego zdobyliśmy mnóstwo wiedzy i cennych doświadczeń. Było to również pierwsze tego typu niekomercyjne wydarzenie w Polsce! Dziękujemy wszystkim uczestnikom za aktywny udział, wspólną naukę i do zobaczenia w przyszłym roku!
01.06.2024 r.
Z przyjemnością udzielamy patronatu i zachęcamy do uczestnictwa w czternastej edycji krakowskiej konferencji naukowej "XIV Cracow Cognitive Science Conference", która odbędzie się 8-9 marca 2025 r. Cracow Cognitive Science Conference to międzynarodowa konferencja organizowana w Krakowie, poświęcona szeroko pojętej kognitywistyce. Kognitywistyka jest interdyscyplinarną dziedziną nauki, która bada umysł i procesy poznawcze, łącząc w sobie elementy psychologii, neurologii, lingwistyki, filozofii, sztucznej inteligencji i innych nauk pokrewnych.
01.06.2024 r.
Z przyjemnością informujemy, że nawiązujemy współpracę merytoryczną z laboratorium Rolling Myth Lab. Zespół skupia badaczy zainteresowanych psychologią eksperymentalną, poznawczą i behawioralną. Przede wszystkim prowadzą projekty badawcze na temat dezinformacji (szczególnie zrozumienia mechanizmów stojących za poleganiem na dezinformacji oraz badania technik przeciwdziałania jej), teorii spiskowych i zeznań świadków.
06.02.2024 r.
Wyraziliśmy poparcie wniosku projektowego „CYBERSHIELD - wzmocnienie kompetencji Policji w zakresie zwalczania cyberprzestępczości” Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu w ramach programu Fundusz Bezpieczeństwa Wewnętrznego na lata 2021-2027 w ramach Celu szczegółowego 3 - Zapobieganie i zwalczanie przestępczości. Założenia ww. projektu doskonale wpisują się w nasz profil działania, ponadto pozwoli na to na rozszerzenie działań projektu o seksuologię sądową, wykrywanie treści przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci. Pełna treść pisma znajduje się w tym miejscu.
31.01.2024 r.
Uruchomiliśmy Podcast Stowarzyszenia Naukowego Seksuologii Stosowanej Płciownik 🎧. Nazwa podcastu nawiązuje do „Słownika płciowego” z 1913 r. autorstwa jednego z pionierów polskiej seksuologii - Stanisława Kurkiewicza. W naszym pierwszym odcinku podcastu opowiadamy o opiniowaniu sądowo-seksuologicznym z trzech perspektyw - osoby, która pracuje już od dłuższego czasu, osoby wchodzącej w zawód seksuologa sądowego oraz osoby, która jeszcze rozważa swoje przyszłe obszary pracy. Rozmawiamy o realiach pracy, szansach, zagrożeniach i odpowiedzialności biegłych. Podcast znajdziesz na Spotify oraz Apple Podcasts.
04.12.2023 r.
Nawiązujemy współpracę naukowo-techniczną i organizacyjną z Polskim Towarzystwem Ekspertów i Biegłych Sądowych. PTEiBS zrzesza ekspertów i biegłych sądowych oraz osoby ubiegające się o uzyskanie powyższych tytułów. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą szkoleniową, konferencjami oraz innymi wydarzeniami organizowanymi i współorganizowanymi przez PTEiBS.
17.11.2023 r.
Z przyjemnością informujemy, iż SNSS nawiązało współpracę merytoryczną z placówką terapeutyczno-szkoleniową Terappo. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą szkoleniową naszego nowego partnera. Szkolenia organizowane są w idei interdyscyplinarności, obejmując takie perspektywy jak psychologia, terapia, chirurgia, psychiatria.
17.11.2023 r.
Rekomendujemy aplikacje KOG-SPS oraz FenrirAI w zastosowaniach związanych z seksuologią sądową oraz seksuologią kliniczną. Aplikacja KOG-SPS, dystrybuowana przez Kliniką Psychiatrii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego (aut. W. Oronowicz-Jaśkowiak i M. Lew-Starowicz), umożliwia odniesienie wyników narzędzi poznawczych do grup normalizacyjnych sprawców przestępczości seksualnej. Aplikacja FenrirAI (aut. W. Oronowicz-Jaśkowiak) umożliwia dokonanie automatycznej klasyfikacji i detekcji treści przedstawiających seksualne wykorzystanie małoletniego.
10.11.2023 r.
Stowarzyszenie Naukowe Seksuologii Stosowanej rozpoczyna współpracę merytoryczną ze stowarzyszeniem zrzeszającym specjalistów z zakresu psychologii sądowej - Stowarzyszeniem Psychologów Sądowych w Polsce. Rekomendujemy i zachęcamy do zapoznania się z kursami SPSwP przygotowującymi do pełnienia funkcji biegłego psychologa sądowego, szkoleniami oraz innymi wydarzeniami organizowanymi przez SPSwP.
27.10.2023 r.
Uzyskujemy wpis do Krajowego Rejestru Sądowego i oficjalnie rozpoczyna swoją działalność. Stowarzyszenie zostało zarejestrowane jako stowarzyszenie rejestrowe przez Sąd Rejonowy w Opolu (VIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego), wpisane do Rejestru pod pozycją nr 0001065320. Stowarzyszenie zostało zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Urzędowym Podmiotów Gospodarki Narodowej o numerze identyfikacyjnym REGON (52679155000000) oraz w ewidencji i identyfikacji podatników i płatników o Numerze Identyfikacji Podatkowej NIP (7492118336).
11.10.2023 r.
Uchwalony zostaje kodeks etyczny, określone i przyjęte zostają zasady uzyskiwania certyfikatu seksuologa stosowanego. Wybrany zostaje Zarząd Stowarzyszenia oraz Komisja Rewizyjna. Określamy kierunki rozwoju Stowarzyszenia oraz plany jego rozwoju, obejmujące trzy podstawy - interdyscyplinarność, praktykę w oparciu o dowody naukowe oraz współpracę z innymi organizacjami naukowymi i zawodowymi.
23.07.2014 r.
Stowarzyszenie Naukowe Seksuologii Stosowanej (2023 - obecnie) wywodzi się ze Stowarzyszenia Naukowego im. Havelocka Ellisa (2014 - 2019) - organizacji studenckiej aktywnej w latach 2014-2019. W następnych latach organizacja została przekształcona w ogólnopolską platformę zawodową dla seksuologów.