Sekcja Psychoterapii i Terapii Bliskich Związków

Rozwój

Szkolenia z zakresu pomocy osobom LGBTQIAP+

SNSS poleca szkolenia organizowane przez Terappo. Placówka ta oferuje cenne, interdyscyplinarne szkolenia z zakresu pomocy osobom szczególnie zagrożonym wykluczeniem. W gronie prowadzących szkolenia znajdują się często osoby o wybitnych zasługach dla polskiej seksuologii, zwłaszcza w tematyce osób LGBTQIAP+, takie jak mgr Agnieszka Rynowiecka czy dr Izabela Fornalik. Dla członków SNSS koszt uczestnictwa w szkoleniach organizowanych przez Terappo podlega obniżce o 10%. 

Relacja z pacjentem

Komunikacja oparta na empatii, zrozumieniu, przyjmowaniu perspektywy, odgrywa nadrzędną rolę w procesie terapeutycznym. Polecamy wydarzenia i publikacje zespołu Studium Komunikacji Medycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, w szczególności ostatnią monografię pod red. naukową dr Doroszewskiej, dr Chojnackiej-Kuraś oraz prof. Jankowskiej - komunikacja medyczna - wyzwania i źródła inspiracji.

Jak przygotować się przed sesją?

Jak wygląda terapia seksuologiczna?

Jaki nurt terapeutyczny wybrać?

Wysiłek jaki trzeba włożyć przed rozpoczęciem terapii zaczyna się już przed gabinetem, a nawet przed dokonaniem zapisu. Wiele osób bywa przytłoczonych mnogością nurtów terapeutycznych. Co do zasady lubimy mieć wybór, wiedzieć, że możemy coś wybrać "pod siebie" problem tylko zaczyna się wtedy, gdy nikt wcześniej nas nie wprowadził w to, czym się każda z możliwości charakteryzuje. W takiej sytuacji wybór, który dawał znamiona kontroli, zamienia się w coś przeciwnego, chaos, przytłoczenie, a w rezultacie stres i lęk. Poniżej zostały opisane główne modalności terapeutyczne. Warto pamiętać, iż nurt stanowi tylko część większej całości, a wszelaka literatura za największy czynnik wpływający na poprawę dobrostanu osoby zgłaszającej się z trudnością, wskazuje relację jaka tworzy się z terapeutką/-tą. 

Jak patrzeć na nurty terapeutyczne?

Opłaca się patrzeć na nurty terapeutyczne jak na narzędzia. Trafnym jest tutaj przyrównanie nurtów do sztućców. Jeśli chcemy zjeść zupę, to zrobimy to łyżką. Widelcem też by dało radę, ale trochę dłużej. Metafora ta odnosi się do tego, iż nurt powinien odpowiadać na nasze potrzeby, powinien być kompatybilny z trudnością z jaką się zgłaszamy. Niemniej faktem jest, iż człowiek nie jest zero-jedynkowy, niejednokrotnie może się zdażyc, że "książkowo" dana trudność bardziej odpowiada pod podejście X, a w praktyce okazuje się, że danej osobie dużo bardziej odpowiada struktura pracy podejścia Y. To jest jak najbardziej w porządku. Celem terapii jest poprawa dobrostanu osoby zgłaszającej się z trudnością i to ona wie, co jej odpowiada. 

Reasumując, warto potraktować opisy nurtów jak wskazówkę w którą stronę pójść. Jednakże trzeba mieć z tyłu głowy, iż nikt nie jest w stanie zagwarantować, że dany wybór, będzie tym odpowiednim. Finalnie wszystkiego dowiemy się podczas sesji ze specjalistą/-tką.

Z aktualnych nurtów terapeutycznych, których działanie jest udowodnione poprzez metody naukowe, wyróżniamy: 



Nauka

Wykorzystanie uczenia maszynowego w terapii

W jaki sposób uczenie maszynowe może być pomocne w prowadzeniu terapii? Potencjalne obszary zastosowań są bardzo obiecujące, jednak sam proces jest wymagający. Dowiedz się więcej tutaj z ostatniego artykułu opublikowanego w Postępach Psychiatrii i Neurologii.

Polecana literatura

Nowe wychowanie seksualne

Autorka: Agnieszka Stein 

Polecana dla: rodziców, nauczycieli, młodzieży 

Książka przeprowadza czytelnika przez ludzką seksualność w okresie dojrzewania. Tłumaczy procesy jakie w nas zachodzą podczas dorastania, a rodzicom pozwala zrozumieć co się wtedy dzieje w głowach adolescentów. W możliwie prosty i przejrzysty sposób omawia wszelakie sytuacje dnia codziennego, które mogą być odbierane jako ,,problematyczne''. Autorka traktuje seksualność całościowo i pozytywnie. Treści zawarte w tej pozycji oparte są na aktualnym stanie wiedzy. 

Psychologia miłości

Autor: Bogdan Wojciszke 

Polecana dla: Osób zainteresowanych tematyką bliskich związków z naukowego punktu widzenia 

W książce zostają przedstawione i szczegółowo opisane trzy składniki miłości: intymność, namiętność oraz zobowiązanie. Autor przedstawia czytelnikowi etapy miłości, ilustrując je wynikami badań naukowych, których wnioski nierzadko stoją w sprzeczności z powszechnymi przekonaniami. W tekście są również zawarte różnice pomiędzy płciami w takich aspektach jak komunikacja, sposoby odczuwania czy oczekiwania.

Sztuka obsługi waginy

Autorzy: Andrzej Gryżewski, Jagna Kaczanowska 

Polecana dla: wszystkich

Pozycja przeprowadza czytelnika przez świat kobiecej seksualności. Od tematów kulturowych, po systemowe, jak i czysto biologiczne. Autorzy zadbali, aby  czytelnik się nie nudził i nie licząc humorystycznych wstawek, co kilka stron można spotkać rysunki przedstawiające dane zagadnienie. Książka polecana dla każdego i w każdym wieku, świetnie pełni funkcję psychoedukacyjną, a zarazem osoby zaangażowane tematem seksuologii z perspektywy naukowej powinny znaleźć parę ciekawych statystyk dla siebie. 

Płeć i mózg

Autorzy: Daphna Joel, Luba Vikhanski

Polecana dla: W przygotowaniu

W przygotowaniu

Seksolatki

Autorzy:  W przygotowaniu

Polecana dla: W przygotowaniu

W przygotowaniu

Inteligencja erotyczna

Autorzy:  W przygotowaniu

Polecana dla: W przygotowaniu

W przygotowaniu

Partnerstwo bliskości

Autorzy:  W przygotowaniu

Polecana dla: W przygotowaniu

W przygotowaniu